Cevapla 1 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
Gaz pedal soket arızası
  • cibril
    İsim Soyisim: Cebrail koyuncu
    Arac: Proton waja
    Meslek: Memur
    Memleket: diyarbakır

Gaz pedal soket arızası

gönderen cibril » 22 Kas 2018 19:19

S.a. kıymetli arkadaşlar aylardır çözemediğim bir sorun vardı internete baktım ki aynı sorunla karşılaşan başkan birini buldum ki olduğu gibi aktarıyorum

Merhabalar,

Bugün aracımla ilgili yaşadığım bir arıza sorununu ve çözümlerini paylaşmak istiyorum.
    Bir çok clio kullanıcısının başına gelen bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ve ustalar bu konuda çok bilgi sahibi değil o yüzden detayları ile başımdan geçen gelişmelerden bahsedeceğim.

Clio arıza ışığı
    Aracım 1.2 motor 2005 model authentique hb clio. Bir gün durup dururken aşağıda resimde de görünen arıza ışığı yandı ve pedal saçma sapan hareketler yapmaya başladı. İlk başta 3000 deviri geçmiyordu kendi başına gaz veriyor bazende gazı kısıyordu. Kontağı kapatıp açınca hiçbirşey olmamış gibi yoluna devam ediyordu. Daha sonra bu ışık yandığında pedal hiç gaz basmıyordu.

Aracı standart bakımları yaptırdığım ustama götürdüm. Ustam aracı başka bir yerde bilgisayara taktırdı çıkan arızalara pek bir anlam veremedi. Bu çok önemli bi sorun değil deyip gönderdi.
    Orda çözüm bulamayınca kuzenin gittiği ustaya gittim. Dediğim sorundan başka herşeyine baktı aracımın. Bende sonunda bu ışık arızasına da bakacak diye bekliyorum. Sonunda da dediki hatırlamıyorum şimdi aracın gereksiz bir parçasını değiştireceğini söylemişti. Sorun ya düzelmezse diye sorunca dizelmezse beyine kadar değiştirecez diye 5-6 parça saydı. masrafıda 1500 tl yi buluyordu yaklaşık.

Ordan da kaçtım dedim bu işi çözse çözse renault servisi çözer. Özel Renaoult serviside yaptığı gibi bilgisayarı taktı. Pedalın değişmesi gerektiğini söyledi. Her ne kadar ondan değil diye ısrar etsemde dinlemedi beni. Bende eğer olmazsa pedalı almam dedim o da kabul etti. Neyse değiştik yaklaşık yarım gün sonra gene bu baş belası ışık yandı. Ondan da hayır gelmeyince nette araştırdığım diğer bi özel servise gittim. Bu serviste bilgisayarı bağladı ve aşağıdaki hataları aldı.

Clio arıza bilgileri
    İlk önce fren pedal müşirini değişti. Resimde görülen 3. hata kayboldu.
    Benim sorunumun pedal ile beyin arasında bulunan pedal devresinin olduğunu söyledi.
    Servisten bir elektirkçinin gelip devreyi değiştirip yapabileceğini söyledi ve 200 tl fiyat verdi. Ama benim servisten gelen elemanı görmemem gerektiğini söyledi. Arabayı bırakacakmışım o da gelip yapacakmış. Ben çok pis kıllandım tabi ne alaka yani diye. Orayada yaptırmaktan vazgeçtim ama arızanın kaynağına baya bi yaklaşmıştım.

En son gittiğim ankaradaki ustada arabayı taktı gene bilgisayara ve aynı arızaları aldı. Fren pedal müşiri gene bozuk çıktı anlmadım ısrarlarıma rağmen gene değişti. Bu arızayı hemen yapabileceğini toplam 100 tel alacağınız söyledi.

Sonuç olarak;

Son gittiğim yer sadece gaz pedalının ordaki soketleri temizledi. Yani onu ben bile yapabilir mişim. Tekrar bozulur mu diye sorduğumda ise yok hiç birşey olmaz bu düzeldi. İlerde belgi boğaz kelebiğini de temizlyebileceklerini söylediler. Bende baktım çok birşey yapmayınca 80 tl ye ikna ettim.

Yani arkadaşlar eğer böyle bir arıza alırsanız kesinlikle parça değişimi vs işlere girip hemen masraf yapmayın ustalar bu konuda çok bilgisiz. Ben arabayı deneyecem şimdi dün ustadan çıktıktan eve gelene kadar birşey olmadı. Bakalım inşallah düzelmiştir.

Tekrar sorun çıkarsa burdan gelişmeleri aktarırım. Ayrıca sormak istediğiniz bi soru olursa burdan yorum yapabilirsiniz. Sayfamı sık sık kontrol ediyorum.

Arızasız günler dilerim...
Cevapla 1 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir