Cevapla 26 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
Gen 2 Map sensör temizliği
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: ömer üstün
    Arac: Gen-2
    Meslek: Yazılımcı
    Memleket: Niğde

Gen 2 Map sensör temizliği

gönderen thefizikci » 13 Şub 2017 01:43

Herkese merhabalar,
    Malumunuz MAP sensörü emme manifoltundaki basıncı ve (Gen 2'de) hava sıcaklığını ölçen sensör. MAF ile karıştırmayın, ikisi farklı şeyler fakat aynı amaca hizmet ediyor. O da ne kadar yakıt gönderilmesi gerektiğinin hesaplanması için gerekli olan bilgiyi sağlamak. Bu arada Gen 2'de MAF sensörü yok. Forumda daha önce birisi söküp bozduğunu falan söylemiş fakat yok.
    MAP sensörünü temizlemek ne gibi bir yarar sağlar: Şöyle ki sensörün üzerinde biriken kurum, doğru değerleri okumasına engel olur. Haliyle yanlış hava bilgisi yanlış yakıt hesabına neden olacağı için öncelikle yakıt sarfiyatını arttırır. Doğru yakıt hava karışımı yapılmadığı için yanma verimi düşerek performansı olumsuz etkiler. Bunlardam yola çıkarak, temizlemek bize yakıt ekonomisi ve performans artışı sağlar.

Gelelim asıl meseleye nerede bu MAP sensörü?

Emme manifoltunun sol üstünde, alltaki fotoğrafta (kusura bakmayın ters olmuş) emme manifoltu görünüyor.
    Resim

Alttaki fotoğrafta yakın çekimde daha rahat görünüyor.
    Resim

İşte bu parça. Kodu: PW811648
    Resim

Bu da temizlenmesi gereken tarafı.
    Resim

Söküm ve temizleme aşamasına gelecek olursak;
    Sensöre erişmek için hava filtre kutusunu sökmekle işe başlıyoruz.
    Daha sonra, akünün negatif kutup başını söküyoruz (şart değil fakat ne olur ne olmaz).
    Sonrasında sensörün soketini söküyoruz. Ondan sonra alyan anahtarı ile sensörünün vidalarını söküp, sensörü dikkatlice çıkarıyoruz.
    Ben balata temizleme spreyi kullandım, internetten araştırdığım kadarıyla bir çok insan da aynını kullanıyor. Yalnız aşırı basınçlı ve yakından sıkmamaya dikkat edin. Fotoğrafta da göründüğü üzere sensörün göbeğinde sıcaklık sensörü var ve hassas bir yapıya sahip, bunu kırmak istemezsiniz. Usulca ve ara vererek 5-6 defa sprey sıkarak temizledikten ve kuruduktan sonra işlemleri tersine uygulayarak herşeyi yerli yerine takıyoruz.

Uygulamadan sonra detaylı bir test henüz yapmadım. Benim durumda açıkçası pek bir fark olacağını sanmıyorum. Sensör üzerinde aşırı bir kurum falan yoktu. Ama temizlik güzeldir :) Sağlıcakla kalın.
    Nam-ı diğer @fizikCi
    Yeni üyelik, öncekinin şifresini kurtaramadım :(
  • Kullanıcı avatarı
    thetimesoftr
    Meraklı
    İsim Soyisim: boşluk
    Yasınız: 22
    Arac: Proton gen 2
    Meslek: esnaf
    Memleket: balıkesir

Re: Gen 2 Map sensör temizliği

gönderen thetimesoftr » 13 Şub 2017 10:46

çekişte farklılık oldumu hocam bunu yapınca
  • Kullanıcı avatarı
    osis
    Katılımcı
    İsim Soyisim: Osman B.
    Yasınız: 32
    Arac: GEN-2
    Meslek: Öğretmen
    kan grubu: Arh-
    Memleket: Bursa

gönderen osis » 13 Şub 2017 11:31

Teşekkürler güzel bilgi.Marka ve numarayı öğrenmemiz iyi oldu.İnternette lazım olduğunda kolaylıkla bulunabilir.
  • Kullanıcı avatarı
    Admin
    Admin
    Admin
    İsim Soyisim: Aynadim
    Yasınız: 30
    Arac: 98 Wira Saloon
    Meslek: Muallim
    kan grubu: B Rh +
    Memleket: .
    İletişim:

gönderen Admin » 13 Şub 2017 11:45

bilgi için teşekkürler.
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 14 Şub 2017 03:32

thetimesoftr yazdı:çekişte farklılık oldumu hocam bunu yapınca

Pek ihtimal vermiyordum fakat baya oldu. Özellikle benzinde hissedilir bir performans artışı var. Psikolojik olduğuna kendimi inandırmaya çalışıyorum fakat olmuyor :) Keşke bu tarz bakım ve modifikasyonları nicel ve somut verilerle inceleyebilsek ama maalesef ancak hissettiklerimizle yetinebiliyoruz ki bana verdiği hissiyat işe yaradığı yönünde ya da en azından şimdilik bir zararını görmedim.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 15 Şub 2017 20:12

Araçta MAF sensörü yok dedik ama araç P0103 (MAF sensör hatasıymış) hata kodu veriyormuş. Biraz kafam karıştı, acaba var da ben mi bulamadım? Servis kitapçığında yok, ki hava giriş parçalarını (gaz kelebeği de dahil) kaç kere söktüm taktım olsa görürdüm herhalde. Arıza kodunu geçtim, obd'den MAF akış debisini de anlık görebiliyorum. Acaba bu bilgi MAP'dan mı geliyor?

Birkaç gün önce ELM327 cihazı sipariş etmiştim, bugün geldi. Araca takıp Torque ile hata kodunu okudum. Aracı aldığımdan beri (eski sahibinde de aldığından beri yanıyormuş) yanan motor arıza lambasının nedeni buymuş. Ben de sanıyorum ki LPG'den kaynaklanıyor. Tabii burada aklıma başka bir soru daha gelmiyor değil, acaba MAP'ı temizledikten sonra mı bu hatayı verdi ki? Fakat hali hazırda tek hata buydu, bi de giderilmiş eskiden kalma 4-5 tane daha hata kodu vardı. Herhalde hata giderildiğinde motor arıza lambası kendiliğinden sönüyordur. Neyse bakalım birkaç güne kokusu çıkar.

MAP temizliği yapmayı düşünenler birkaç gün bekleyin derim. Olur ya belki de temizleyelim derken zarar vermişimdir.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    mahmutsamimert
    Katılımcı
    İsim Soyisim: mahmut sami mert
    Yasınız: 33
    Arac: Proton Waja 2007
    Meslek: uzman
    Memleket: kırıkkale

gönderen mahmutsamimert » 17 Şub 2017 17:26

bu map, maf meselesi biraz karışık mı nedir, biz mi anlamıyoruz. resmi olarak bu pw811648 kodlu parçanın adı "mass air (temperature sensor)", ki bu da maf'a tekabül eder.

maf'ın ingilizce açılımı "mass aifr flow sensor"
    map'ı ingilizce açılımı "manifold absolute pressure".

http://store.zhapalang.com.my/product_i ... ts_id=4062
    mahmutsamimert
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 17 Şub 2017 18:38

mahmutsamimert yazdı:bu map, maf meselesi biraz karışık mı nedir, biz mi anlamıyoruz. resmi olarak bu pw811648 kodlu parçanın adı "mass air (temperature sensor)", ki bu da maf'a tekabül eder.

maf'ın ingilizce açılımı "mass aifr flow sensor"
    map'ı ingilizce açılımı "manifold absolute pressure".

http://store.zhapalang.com.my/product_i ... ts_id=4062

Normalde MAP sensörleri sadece manifold basıncını ölçüyor fakat Gen2'de MAP sensörü basıncın yanında sıcaklığı da ölçüyor. Bu yüzden Mass air temperature diye geçiyor. MAF sensörü gaz kelebeği ile hava filtresinin arasında bir yerde olur ki Gen2'de arada bir sensör yok. Benim kafa karışıklığı da buradan çıkıyordu, MAF sensörü yok fakat mass air flow değeri var diye. Fakat şöyle bir düşününce MAP'dan gelen verilerle MAF değerini hesaplamak mümkün (PV=nRT). Hatta tersi de mümkün. Galiba MAF-MAP karışıklığının nedeni de buradan geliyor.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    thetimesoftr
    Meraklı
    İsim Soyisim: boşluk
    Yasınız: 22
    Arac: Proton gen 2
    Meslek: esnaf
    Memleket: balıkesir

gönderen thetimesoftr » 18 Şub 2017 02:12

tek sensör 2 işleve birden bağlı sanırım bende kelebeğin üzerinde harici sensör göremedim
  • Kullanıcı avatarı
    alper
    Katılımcı
    İsim Soyisim: İSMAİL
    Arac: PROTON GEN 2
    Meslek: SAĞLIK PERSONELİ
    kan grubu: ORH+

gönderen alper » 11 Mar 2017 16:10

thefizikçi hocam son gelişmeler nedir, bu temizlikten sonra olumsuz şeyler oldumu? Çünkü bende bu parçayı sizin tarif ettiğiniz gibi bakımdan geçirmeyi düşünüyorumda...
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 12 Mar 2017 03:35

Olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Birkaç gün önce MAF high input hatası verdi, onda da baya gazlayıp arkasına motor freni yapmıştım galiba o arada verdi, sildim bir daha vermedi.

Ola ki yakın zamanda MAP ile ilgili bir sıkıntı olursa buraya yazarım. Hatta bu işlemi uygulayan diğer arkadaşlardan ricam, onlarda tecrübelerini paylaşırlarsa diğerleri için de yeterli bilgi oluşmuş olur.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    alper
    Katılımcı

gönderen alper » 12 Mar 2017 14:32

Teşekkkür ederim bilgi için, eğer temizlemeyle istediğim verimi alamazsam Aliexpressten parça koduyla sipariş vermeyi düşünüyorum,36$'a vardı orda... 4 adedini 65$ satan bir satıcı varda,4kişiyi nerden bulacaz şimdi.
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 13 Mar 2017 16:02

Sizin MAP'da arıza ya da düzensizlik falan mı var?
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    alper
    Katılımcı

gönderen alper » 13 Mar 2017 23:40

Evet maalesef sıkıntı var,ateşleme elemanlarının tamamı değişti ama çekiş kaybı,rölantide düzensizlik ve stop etme sorununa bir çözüm bulamadık...
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 14 Mar 2017 16:52

MAP'dan olduğu kesin mi? Değilse, multimetre ile ölçüm yaparak sensörün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Bununla ilgili youtube'da videolar mevcut. ELM327 ile telefondan da anlık değerleri görebilirsiniz. Gerçi değerler çok bir anlam ifade etmiyor fakat en azından çalışıp çalışmadığını anlamanıza yardımcı olur.
    Bi de şöyle bir şey var ki; alacağınız sensörün, beyinle uyumlu çalışacağının garantisi yok. Alırsanız birebir orijinal almanızı tavsiye ederim.
    Daha önce sizinkine benzer sorunlar benim araçta da olmuştu. Gaz kelebeğini temizleyince düzeldi. Denemediyseniz gaz kelebeğini de temizlemeyi deneyin derim.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    alper
    Katılımcı

gönderen alper » 16 Mar 2017 13:54

Gaz kelebeğini 2 defa temizlettim ilk zamanlar devirdeki dalgalanma ve güç kaybı azaldı ama bir ay sürmedi tekrar stop etmeler başladı. Aliexpresten sipariş ettim bir map sensörü ,artık şansımı bir deneyim bakalım. Çok ihtimal vermiyorum ama sorunsuz uyum sağlarsa bende şaşıracam yani ☺
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 16 Mar 2017 18:42

Eğer havayı düzgün ölçemiyorsa ya da yakıtı ayarlayamıyorsa yanmanın kalitesi düşer. Bu da siyah duman olarak kendini belli eder. Benzindeyken daha belirgin olur kanaatindeyim. Egzozdan siyah duman atma falan var mı? bir kontrol edin.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    alper
    Katılımcı

gönderen alper » 16 Mar 2017 19:08

Benzindeyken siyah duman atma gibi durum yok gayet normal yakıyor ama ilginç olan şu,normalde araçlar motor ısındıkça daha iyi ve devirli çalışır benimkinde tam tersi. Özellikle yazın hava sıcakken bide üzerine şehir içi trafiğinde dur kalklarda rölanti berbat oluyor,her ayağımı gazdan çektiğimde stop edecek gibi oluyor bazende stop ediyor. Ama kışın buz gibi havalarda daha sorunsuz daha güçlü. Bujileri iridyumlu ultrasonik bujilerle değiştim gene aynı problem devam ediyor. Hem benzinde hem gazda yapıyor. Yani bunun mantığını anlamadım gitti, hava ısısı eksideyken canavar gibi artı 15 dereceden sonra devir göstergesi kelebek gibi... :87654657:
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 16 Mar 2017 21:38

MAP'ın sıcaklık ölçümünden kaynaklı bir sıkıntısı olsa her sıcaklıkta yapar gibi geliyor. Anlattıklarınıza bakarak, şahsi kanaatim sıkıntının gaz kelebeğinde kaynaklandığı yönünde. Gaz kelebeği temizleme işleminden sonra adaptasyonu yapıldı mı? Bi de malum bizim kelebekler elektronik eğer temizlerken kelebeği döndürmeye falan çalıştılarsa içerisindeki mekanizma zarar görmüş olabilir.

Eğer yapmadıysanız, kelebek adaptasyonunu yapmayı deneyin.
    Gaz kelebeği adaptasyonu:
    -Anahtarı ON konumuna getirip 2 dakika bekleyin.(Aracı ÇALIŞTIRMAYIN!)
    -Anahtarı OFF konumuna getirin, sonra gaz pedalına sonuna kadar basın.
    -Ayağınız pedaldayken anahtarı ON konumuna getirip, 10-15 saniye kadar bekleyin. (Burada gaz kelebeğinden hafif bir ses duyuluyormuş. Ben iki kere yaptım duymadım. Belki ortam gürültülüydü o yüzden, belki de benimkinde ayarı tam olduğu için olmamıştır.)
    -Anahtarı tekrar OFF konumuna getirip, ayağınızı pedaldan çekin.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    alper
    Katılımcı

gönderen alper » 19 Mar 2017 13:42

Daha önce kelebek boğazı temizliğinden sonra ustam adaptasyon yaptığını söylemişti,sizin yazdıklarınızı tekrar yaptım sonucu zamanla görecem,burdan yazarım yine size. Yakın zamanda Kayseri proton servisine gidip hem bu sorunu hemde çalışmayan klimayı göstermeyi düşünüyorum. Bu arada Aliexpressten sipariş ettiğim map sensörünü iptal ettim,dediğiniz gibi uymama ihtimali çok yüksek(link bu,sizce uyma ihtimali varmıydı: Yüksek kalite KÜTLE HAVA AKıŞ SENSÖRÜ METRE oem 3605035 5WK96830
    http://s.aliexpress.com/eyyeYRnY
    (from AliExpress Android)
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 19 Mar 2017 17:19

Uyumlu olmasından kastım sensörün kasası değil, elektronik aksamı. Bu sensörlerin içerisinde termistör denilen sıcaklığa göre direnç değeri değişen devre elemanları var. Yapım malzemesinin cinsine ve kalitesine göre bu direnç değerleri değişiklik gösterir. Yani şöyle bir örnek vereyim; orijinali 25C derecede 500ohm direnç verirse, alacağınız sensör bu değerin aynısı veremeyebilir. Veya belirli bir sıcaklık aralığında aynı değerleri vermelerine rağmen bu aralığın altında veya üzerinde farklı değerler verebilirler. Orijinal değerleri aracın beyninde kayıtlı olduğu için bu değerleri değiştirmediğiniz sürece farklılık varsa araç düzgün çalışmaz.
    Bu sensörlerin "datasheet" leri vardır, eğer farklı marka sensör alacaksanız bunlara bakarak aynı verilere sahip sensörü almanız gerekiyor.
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    alper
    Katılımcı

gönderen alper » 19 Mar 2017 18:16

Peki bahsettiğiniz datasheetleri nerden nasıl öğrenebiliriz? Gerçi artık kelebek boğazınamı odaklanmalıyım artık? Gen2'ler için tamir kitleri varmıdır acaba? Eğerki tüm sorun gaz kelebeğinde ise yenisini almak çok külfetli,ergin otoda yada diğerlerinde yenisi yok,ulumotor fahiş fiyat çektiği için onlardanda almak istemiyorum. Eğer aracımı satarsam sırf bu çaresizlik yüzünden satacam inanın. İlk sahibiyim ve 10yıldır bende..
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 20 Mar 2017 01:26

Datasheet'leri her üretici kendi sitesinde yayınlar.
    Tamir kiti dediğiniz altı üstü dişlilerden ibaret. Söküp hangi dişli sıkıntılı ise onun aysını bulursunuz.
    Size tavsiyem alttaki linkteki ürünü alın, telefonunuza da Torque uygulamasını yükleyin. Bu sayade aracınızdaki bütün bilgileri görebilirsiniz. Emme sıcaklığı-basıncı, gaz kelebeği pozisyonu vs. Birkaç gün değerleri takip edin zaten fikir sahibi olmaya başlarsınız. Anormal davrandığı zamanlardaki değerlere bakarak sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.

http://urun.n11.com/kisisel-urunler/arac-ariza-tespit-silme-cihazi-elm327-turkce-P140500980
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    dyt.syt.yvz
    İsim Soyisim: Seyit Yavuz
    Yasınız: 24
    Arac: Gen 2 Persona
    Meslek: Diyetisyen
    Memleket: Kayseri

gönderen dyt.syt.yvz » 21 Mar 2017 15:08

thefizikci yazdı:Datasheet'leri her üretici kendi sitesinde yayınlar.
    Tamir kiti dediğiniz altı üstü dişlilerden ibaret. Söküp hangi dişli sıkıntılı ise onun aysını bulursunuz.
    Size tavsiyem alttaki linkteki ürünü alın, telefonunuza da Torque uygulamasını yükleyin. Bu sayade aracınızdaki bütün bilgileri görebilirsiniz. Emme sıcaklığı-basıncı, gaz kelebeği pozisyonu vs. Birkaç gün değerleri takip edin zaten fikir sahibi olmaya başlarsınız. Anormal davrandığı zamanlardaki değerlere bakarak sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.

http://urun.n11.com/kisisel-urunler/arac-ariza-tespit-silme-cihazi-elm327-turkce-P140500980

Hocam bende o cihazın biraz daha değişik versiyonu var 49 liraya almıştım n11 den torque pro programı ve pc programı ile geldi torque ile arıza kodlarını görüp temizleyebiliyorum ama programın tüm fonksiyonlarını bilmiyorum. Eğitim videosu ile bizleri aydınlatırsanız seviniriz. :)
  • Kullanıcı avatarı
    thefizikci
    Sessiz
    Sessiz

gönderen thefizikci » 21 Mar 2017 19:02

Benim aldığım cihazın yanında da CD geldi fakat hiç bakmadım bile. Telefona Google Play'den Torque Lite'ı indirdim o da zaten gerekli olan hem her bilgiyi sunuyor.

Uygulama içerisinde boş bir yere basılı tutunca bir menü açılıyor, buradan "Add display" butonuna tıklayınca başka bir menü açılıyor.
    Resim

Bu menüden gösterge şeklini seçiyorsun, ben genelde "Dial" ı seçiyorum.
    Resim

Arkasından sensörlerin listesi çıkıyor. Hangisini istiyorsak seçiyoruz.
    Resim

Resim

Ayrıca ayar simgesine tıklayarak, açılan menuden "Gösterge ekle" ye tıklayarak da aynı işi yapabilirsiniz.
    Resim

Eklediğiniz göstergelerin üzerine basılı tutarak, açılan menuden "Move display" diyerek göstergeleri hizlayabilirsiniz.
    Resim
    Nam-ı diğer @fizikCi
  • Kullanıcı avatarı
    dyt.syt.yvz
    İsim Soyisim: Seyit Yavuz
    Yasınız: 24
    Arac: Gen 2 Persona
    Meslek: Diyetisyen
    Memleket: Kayseri

gönderen dyt.syt.yvz » 22 Mar 2017 17:24

Teşekkürler hocam :)

thefizikci yazdı:Benim aldığım cihazın yanında da CD geldi fakat hiç bakmadım bile. Telefona Google Play'den Torque Lite'ı indirdim o da zaten gerekli olan hem her bilgiyi sunuyor.

Uygulama içerisinde boş bir yere basılı tutunca bir menü açılıyor, buradan "Add display" butonuna tıklayınca başka bir menü açılıyor.
    Resim

Bu menüden gösterge şeklini seçiyorsun, ben genelde "Dial" ı seçiyorum.
    Resim

Arkasından sensörlerin listesi çıkıyor. Hangisini istiyorsak seçiyoruz.
    Resim

Resim

Ayrıca ayar simgesine tıklayarak, açılan menuden "Gösterge ekle" ye tıklayarak da aynı işi yapabilirsiniz.
    Resim

Eklediğiniz göstergelerin üzerine basılı tutarak, açılan menuden "Move display" diyerek göstergeleri hizlayabilirsiniz.
    Resim
Cevapla 26 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir