Cevapla 102 mesaj
SRS makarası ve Korna arızasına farklı bir çözüm.
  • Kullanıcı avatarı
    Gültekin
    Kıdemli Protoncu
    İsim Soyisim: Gültekin Gurzan
    Yasınız: 40
    Arac: 415 Otomatik
    Meslek: Serbest
    kan grubu: B Rh+
    Memleket: İstanbul

Re: SRS makarası ve Korna arızasına farklı bir çözüm.

gönderen Gültekin » 24 Şub 2015 18:56

23 şubatta kargo geldi.
    "Bir gül" dedi bülbül güle, gül gülmedi gitti,
    Gül bülbüle, bülbül güle yâr olmadı gitti…

• korsanuydu
    Meraklı
    İsim Soyisim: murat çanakçı
    Arac: proton glsi 415
    Meslek: turizm
    kan grubu: a+
    Memleket: trabzon

gönderen korsanuydu » 25 Şub 2015 04:54

aynn benimde 23 şubatta kargo geldi bugün takacağım inşallah bana eski maranın soketleri lazım srs için nerden bulabilirim benim makarının içinden çıkmadı elinde olan varsa yardımcı olabilirmi sadece korna değil srs yi de test etmek istiyorum
  • drfx
    Kıdemli Protoncu
    İsim Soyisim: faik alı
    Yasınız: 38
    Arac: proton 416 otm
    Meslek: hekim
    Memleket: izmir

gönderen drfx » 25 Şub 2015 12:31

korsanuydu yazdı:aynn benimde 23 şubatta kargo geldi bugün takacağım inşallah bana eski maranın soketleri lazım srs için nerden bulabilirim benim makarının içinden çıkmadı elinde olan varsa yardımcı olabilirmi sadece korna değil srs yi de test etmek istiyorum

direksiyon göbeğindeki soketler birebir uyuyor.karşılığı olan alt kısım soketleri de elektronikçiden 2 pinli erkek dişi soket alıp kopmle değiştirin.eğer orj. makaranın soketleri yoksa.
  • Kullanıcı avatarı
    urmeli52
    İsim Soyisim: mirsat çakır
    Yasınız: 23
    Arac: proton 416 glxi hb
    Meslek: imam
    kan grubu: ab+
    Memleket: ordu

gönderen urmeli52 » 03 Haz 2015 22:06

Valla abi bunu cozen arkadasa o kadar dua ettim ki kesin turkiye de bi proton fabrikasi kurar :) allah razi olsun
  • Kullanıcı avatarı
    bigali
    İsim Soyisim: fikret ibiş
    Yasınız: 35
    Arac: proton 315 glsi
    Meslek: grafiker
    Memleket: ist

gönderen bigali » 05 Haz 2015 14:03

akadaşlar niye bukadar dert ediyorsunuz zaten hemen hemen bütün mitsubishi srs sargıları bizim prutona uyuyor sadece bunu ustalar bilmiyor bakın googlede (mitsubishi airbag sargısı)diye aratın görseller yapın sizin aracınıza uyan modeli seçin MİTSUBİSHİ CARİSMA ların tamamı bize uygun nerdeyse fiyatlarıda çıkma 80 90 tl sıfırı 130.180tl arasında kolay gelsin benim 315 glsi aracıma carisma taktık
  • memikkazak
    İsim Soyisim: Memik KAZAK
    Arac: PROTON 415
    Meslek: MEMUR
    Memleket: TUNCELİ

gönderen memikkazak » 26 Haz 2015 03:45

99 model 415 glsi var,korna arızası var ne yapmam gerekıyor tuncelıde memurum ısım geregı tamırcıyle felan ugrasamıyorum,tam olarak ne yapmam gerkıyor bu arıza kaca mal olur bana ve tuncelıye en yakın nerde yaptırabılırım,tamırcı vs yardımcı olursanız sevınırım
  • cumrali
    İsim Soyisim: ramazan yıldırım
    Yasınız: 36
    Arac: proton 415 glsi
    Meslek: veteriner
    Memleket: konya

gönderen cumrali » 26 Haz 2015 08:10

Merhaba memikkazak
    Aynı sorun bende de var.
    Ben srs makarasını söktüm.
    Kablosunu bulmaya çalışıyorum lakin bulamazsam bu hazır olanı sipariş edeceğim
  • mehmet35
    İsim Soyisim: mehmet
    Arac: proton 315
    Meslek: matbaacı
    Memleket: istanbul

gönderen mehmet35 » 28 Haz 2015 08:55

antix06 yazdı:Herkese selamlar. bilindiği üzere proton araçlarda kronik olarak belirtilen ancak her araçta olabilecek SRS makarası sorununa farklı bir açıdan çözüm getirmeye çalıştım. Srs makaralarının tamiri pek tavsiye edilmez. çünkü hava yastığı gibi önemli bir güvenlik aracının çalışmasını sağlamaktadır. bu nedenle herkes sıfır SRS makarası alınmasını tavsiye eder. Benimde SRS makarası arızası başıma geldi. Korna çalışmamaya başladı. öğrendim ki SRS dağılmış . usta yenisini bulmamı söyledi. ikinci eline hiç bakamadım. direkt olarak orjinal bulacağım yerleri aradım. ancak 430 Tl gibi fir fiyat söylediler. bu sefer acaba tamir edermiyim diye düşündüm :) para çok gelince :) neyse bende internette araştırma yaptım. ve Aliexpress sitesinde bizim SRS makarasına benzer bir SRS makarası buldum. Mitsubishi LionCell model araç için üretilmiş. vida yerleri en uygun olan buydu.
    http://www.aliexpress.com/item-img/SW60 ... 65617.html

Ancak bağlanyı uçları birbirini tutmuyordu. bu sorunda bağlantı noktalarının sökülebilir olması sayesinde giderildi. ürün elime 20 gün içerisinde ulaştı. ben 26.50$ gibi yani 50-60 TL arasında bir fiyata aldım. kargo bedava tabi.

elime ulaşır ulaşmaz iki bağlatı notasının uyumlu olduğu diğerlerinni ise değişmesi gerektiği gördüm , sökerek eskisi ile değiştirdim. resimde görüldüğü gibi. beyaz ve yeşil renkli olan bağlatılar bizim proton srs ile aynı ancak diğer taraftakiler farklı. diğer tarafaki kırmızı bağlantı noktasına iki kablo gelmekte bu korna için olan uç diğer beyaz olana ise 3 kablo geliyor ancak bir kablo burada bizim işimize yarıyor. bu kablo yeşil renkte ve biz sadece bunu lehimlicez diğer iki kablo boşta olacak. lehimleme esnasında foto çekmeyi unuttum kusura bakmayın. ancak az bir elektrik bilgisi ile bu sorunu rahatlıkla çözersiniz. korna için iki kablo srs için bir kablo.

bu işi halleddikten sonra sıra geldi direksiyonu sökmeye.

bu iş biraz çetrefilli olsada kolayca halledilebilir.

https://www.flickr.com/photos/126535403 ... otostream/

bu eski srs makaram.

buda yeni srs makarası. görüldüğü üzere turuncu olan çift kablo korna için gri olan ise tek kabloyu lehimlediğim yer buda srs için

diğer taraftaki yeşil olan tek kablo ve iki uç çıkıntılı olan ise bizim proton ile aynı. orada üçüncü bir bağlantı noktası daha vat beyaz olan. o bizim işimize yaramıyor. isterseniz kesebilirsiniz. ben dokunmadım.

direksiyonu söktükten sonra srs makarası tam olarak yerine oturdu.

daha sonra bağlantıları birleştirdim.

ve sonuç kornam çalışyor :) hava yastığı çalşıyor mu ? denemedim :) inşallah denemeyiz de.

burada dikkat etmeniz gereken durum srs makarasını 3 tur sağa ve sola tam dönmesi, ve direksiyonu düzgün montelemek.

burada sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu. 60 tl ye bu işi halleddik. sıra sizde. inşallah sizde bunu yapabirlirsiniz. herkese selamlar.

kısa bi not: proton alırken çok düşündüm. aldım. çokda memnunum . ancak ben bana yapılan hilekarlığı asla unutmam. araba satarken ne var ne yok söylenmeli, insanları aldatmak 3 kuruş fazlaya satmak için yapılacak bir iş değil. ben bu işten maddi olarak zarar etmiş gözüksem de şükürler olsun manevi olarak kardayız . ancak hileye başvuranlar maddi olarak kar etsede aslında çok büyük zarardalar. fani dünya.

herkese selam olsun.

aqw

çok güzel olmuş teşekkürler bir şey soracağım direksiyonun üzerindeki srs kornaya bastığımız o kapağı nasıl söküyorsunuz tşk.
  • cumrali

gönderen cumrali » 29 Haz 2015 11:29

merhabalar.
    aracın koltuğuna oturunca direksiyonun sol arka kısmında yuvarlak vida kapağı var. Sağ tarafa bakınca kontağın üstüne doğru dört köşe bir kapak daha var. dört köşeyi düz ağız tornavida ile plastik ana gövde ile kapak arasına dikkatlice katınca tutan tırnaklardan yavaşça aç. Açınca 6 köşe mi oluyor alyen anahtarla sollu sağlı 2 alyen vidayı sök hava yastığı löp diye salıyor kendini.Alttaki makara kablolarını kurtarınca tamamen boşa çıkıyor.
    Umarım yardımcı olmuşumdur.
  • mehmet35

gönderen mehmet35 » 04 Tem 2015 21:27

antix06 yazdı:bildiğim kadara ile hava yastığı ömrü 10 yıl, ondan sonra fayda etmiyor, benim amacım korna çalışsın, belki hava yastığım yeni ise o da çalışsın istedim.

benim srs lambasında problem yok kontağı açınca yanıyor araç çalıştıktan sonra sönüyor ama korna ile sorun var bazen çalıyor bazen çalmıyor bu yinede makara arızası mıdır acaba tşk.
  • mehmet35

gönderen mehmet35 » 05 Tem 2015 22:18

merhabalar bu ürünün siparişini veremiyorum hata veriyor bunun daha kolay yolu yok mu acaba
  • cumrali

gönderen cumrali » 07 Tem 2015 08:09

Ben de bugün sipariş vereceğim inşallah.
    Sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum şuan.
  • Kullanıcı avatarı
    waanted
    İsim Soyisim: Mahmut karaoglu
    Arac: Proton 415 gsi
    Meslek: Tekniker
    Memleket: mersin/tarsus

gönderen waanted » 07 Tem 2015 09:33

bugün benimde srs ışıgı yanıp yanıp sönmeye başladı eyvah dedim srsyi elimize aldık korktuğum başıma geldi dedim. sökmeye karar verdim direksiyonun alt üst kaplamasını söktüm srs ve kornanın kablosunu sökerken bi baktım srs kablosunu birleşim yerinden krıldığını gördüm oh beee deyim kaployu kopan yerden lehimledim ve sorunum halloldu airbag i ve diraksiyon simidini sökmeden sorunu hallettim çokşükür.srs ışığı yanan arkadaşlara tavsiyem direksiyonu ve airbagi sökmeden önce direksiyonun altındaki bağlantı kablolarını bi kontrol etsinler.
  • ykulac
    İsim Soyisim: ysf klc
    Arac: 416 GLXİ
    Meslek: kamu
    Memleket: sakarya

gönderen ykulac » 07 Tem 2015 22:33

bu yolu bulan arkadaşa çok teşekkür ederim.
    aliexpres sitesinden makarayı aldım. 20 gün gibi elime geçti. 67 tl ödedim.
    bu gün montajını yaptım. srs lambası söndü. kornam zaten çalışıyordu.
    şimdi kornanın kendisi bozuldu. oda ön tamponun içindeymiş. ne zor yere koymuşlar. :)
    kornanında yenisini takınca bu problemde ortadan kalkmış olacak.
  • cumrali

gönderen cumrali » 08 Tem 2015 01:12

Geçmiş olsun. Tofaş Şahin'in kornası 10-20 lira bişeydir. Eskiyi çıkar ve yeniyi tak.
  • cumrali

gönderen cumrali » 08 Tem 2015 16:14

Merhabalar.
    Az önce sipariş geçmeden tekrar makarayı elime aldım. Gözümden kaçan bir nokta vardı. Kablo tamamen düzgün sarımlanırken gri soketin girişi 75-90 derece açıyla duruyordu. Acaba kırıkmı varki derken elimle yokladım sanki katlanmışta kırılmış gibi duruyordu. Arabayı açtım kontağı bir tırnak çevirdim saatin elektriği geldi. Soketleri yerlerine taktım kornaya bastım hiçbir değişiklik yok. Boşta bir kabloyu direksiyon göbeğindeki kornanın temas ettiği yere kattım artık direk şaseye elektik geçecekti. Kablonun diğer ucunu gri soketteki kablo yuvasına dokundurunca düt sesi geldi. Elektirik geçtiği an düdük çalacak şekle geldi.
    Soketleri yerlerine taktım elimle makarayı hareket ettirdim. Sağ sol ileri geri ,,,hiç elektrik gelmiyor.
    Tekrar gri soketin oraya odaklandım. sağ-sol yukarı aşağı derken soketin dibinden oynattığım yerden düt sesi geldi. bir iki daha derken kırık yer bulundu. bana kırık gibi gelen yerede çok baktım orası sağlam duruyor.
    mesai başlayınca tekrar arabayı kilitledim. sipariş vermeye de niyetliydim bugün ama hafta sonu lehim veya soket yenileme falan bakacağım yine.
    Görüşmek üzere hayırlı ramazanlar.
  • mehmet35

gönderen mehmet35 » 13 Tem 2015 00:12

antix06 yazdı:Herkese selamlar. bilindiği üzere proton araçlarda kronik olarak belirtilen ancak her araçta olabilecek SRS makarası sorununa farklı bir açıdan çözüm getirmeye çalıştım. Srs makaralarının tamiri pek tavsiye edilmez. çünkü hava yastığı gibi önemli bir güvenlik aracının çalışmasını sağlamaktadır. bu nedenle herkes sıfır SRS makarası alınmasını tavsiye eder. Benimde SRS makarası arızası başıma geldi. Korna çalışmamaya başladı. öğrendim ki SRS dağılmış . usta yenisini bulmamı söyledi. ikinci eline hiç bakamadım. direkt olarak orjinal bulacağım yerleri aradım. ancak 430 Tl gibi fir fiyat söylediler. bu sefer acaba tamir edermiyim diye düşündüm :) para çok gelince :) neyse bende internette araştırma yaptım. ve Aliexpress sitesinde bizim SRS makarasına benzer bir SRS makarası buldum. Mitsubishi LionCell model araç için üretilmiş. vida yerleri en uygun olan buydu.
    http://www.aliexpress.com/item-img/SW60 ... 65617.html

Ancak bağlanyı uçları birbirini tutmuyordu. bu sorunda bağlantı noktalarının sökülebilir olması sayesinde giderildi. ürün elime 20 gün içerisinde ulaştı. ben 26.50$ gibi yani 50-60 TL arasında bir fiyata aldım. kargo bedava tabi.

elime ulaşır ulaşmaz iki bağlatı notasının uyumlu olduğu diğerlerinni ise değişmesi gerektiği gördüm , sökerek eskisi ile değiştirdim. resimde görüldüğü gibi. beyaz ve yeşil renkli olan bağlatılar bizim proton srs ile aynı ancak diğer taraftakiler farklı. diğer tarafaki kırmızı bağlantı noktasına iki kablo gelmekte bu korna için olan uç diğer beyaz olana ise 3 kablo geliyor ancak bir kablo burada bizim işimize yarıyor. bu kablo yeşil renkte ve biz sadece bunu lehimlicez diğer iki kablo boşta olacak. lehimleme esnasında foto çekmeyi unuttum kusura bakmayın. ancak az bir elektrik bilgisi ile bu sorunu rahatlıkla çözersiniz. korna için iki kablo srs için bir kablo.

bu işi halleddikten sonra sıra geldi direksiyonu sökmeye.

bu iş biraz çetrefilli olsada kolayca halledilebilir.

bu eski srs makaram.

buda yeni srs makarası. görüldüğü üzere turuncu olan çift kablo korna için gri olan ise tek kabloyu lehimlediğim yer buda srs için

diğer taraftaki yeşil olan tek kablo ve iki uç çıkıntılı olan ise bizim proton ile aynı. orada üçüncü bir bağlantı noktası daha vat beyaz olan. o bizim işimize yaramıyor. isterseniz kesebilirsiniz. ben dokunmadım.

direksiyonu söktükten sonra srs makarası tam olarak yerine oturdu.

daha sonra bağlantıları birleştirdim.

ve sonuç kornam çalışyor :) hava yastığı çalşıyor mu ? denemedim :) inşallah denemeyiz de.

burada dikkat etmeniz gereken durum srs makarasını 3 tur sağa ve sola tam dönmesi, ve direksiyonu düzgün montelemek.

burada sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu. 60 tl ye bu işi halleddik. sıra sizde. inşallah sizde bunu yapabirlirsiniz. herkese selamlar.

kısa bi not: proton alırken çok düşündüm. aldım. çokda memnunum . ancak ben bana yapılan hilekarlığı asla unutmam. araba satarken ne var ne yok söylenmeli, insanları aldatmak 3 kuruş fazlaya satmak için yapılacak bir iş değil. ben bu işten maddi olarak zarar etmiş gözüksem de şükürler olsun manevi olarak kardayız . ancak hileye başvuranlar maddi olarak kar etsede aslında çok büyük zarardalar. fani dünya.

herkese selam olsun.

aqw

merhabalar arkadaş bu ürünü siparişini veremiyorum hata veriyor neden acaba yardımcı olabilir misin tşk.
  • cumrali

gönderen cumrali » 14 Tem 2015 15:58

Makaradaki problem soketin dibinden kablonun lehiminin kırılmasıymış. sokete tekrar lehim yaptık ve olay çözüldü.
    direksiyonu ve havayastığını sonrada alt-üst kapağı yerine taktım ve eski haline getirdim.
    Bize yardımcı olan tüm arkadaşlara çok çok teşekkür ederim.
  • gökalp
    İsim Soyisim: gökberk pekgöz
    Arac: proton waja
    Meslek: subay
    kan grubu: a rh
    Memleket: ankara

gönderen gökalp » 16 Tem 2015 17:24

bu wajaya uygun mu acaba benim de bozuk korna çalışmıyor.
  • fatihkaradeniz61
    İsim Soyisim: fatih karadeniz
    Arac: proton 3.15 compact
    Meslek: memur
    Memleket: İSTANBUL

gönderen fatihkaradeniz61 » 09 Kas 2016 11:56

srs makara siparişi versem takma işine yardım edebilecek varmı acaba beylikdüzünde oturmaktayım
  • Kullanıcı avatarı
    fizikçi
    Meraklı
    İsim Soyisim: Hüseyin Bıçakcı
    Yasınız: 35
    Arac: 416 glxi persona 99 model
    Meslek: laborant
    Memleket: Ünye-Ordu

gönderen fizikçi » 09 Kas 2016 16:10

bende 416 vardı srs makarasını söktüm başka yöntemle işi hallettim ,sizin aracın direksiyonu 416 ile aynıysa yardımcı olurum
  • Mehmet çakmak
    İsim Soyisim: Mehmet çakmak
    Arac: Proton 415 glsi
    Meslek: Operatör
    kan grubu: A rh +
    Memleket: Kayseri

gönderen Mehmet çakmak » 24 May 2017 21:16

Srs lambasi yanıp sönüyor arabayı yeni aldim birde 415 glsi de abs özelliği var mı
Cevapla 102 mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir