Cevapla 17 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
İran'dan yedek parça getirmek
  • Kullanıcı avatarı
    osmansenlik
    İsim Soyisim: osman şenlik
    Arac: Proton Waja 1.6 Premium
    Meslek: Akademisyen
    kan grubu: A+
    Memleket: Diyarbakır

İran'dan yedek parça getirmek

gönderen osmansenlik » 10 Tem 2015 15:53

Önümüzdeki ay İran'a gidecem inşallah. İranda protonun fabrikası var diye biliyorum. Bu konu da bilgisi olan varsa paylaşır mı lütfen?

Fabrikası olmasa dahi piyasası var anladığım kadarıyla. İrandan buraya oto yedek parça getirirsek sınır kapısında kısıtlamalar ne olur. ne tür parçalar getirilebilir ya da ne kadarlık parça getirilebilir. Şunu da sorayım: Arabamı irana götürüp orada iç dış lazım olan her şeyi yaptırıp getirsem nasıl olur. İranda işçilik pahalı olsa bile para birimi düşük olduğu için çok tutmaz diye düşünüyorum.

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar yazarsa memnun olurum.
  • Kullanıcı avatarı
    mahmutsamimert
    Katılımcı
    İsim Soyisim: mahmut sami mert
    Yasınız: 33
    Arac: Proton Waja 2007
    Meslek: uzman
    Memleket: kırıkkale

Re: İran'dan yedek parça getirmek

gönderen mahmutsamimert » 10 Tem 2015 17:13

osman bey,

benim de birkaç gündür düşündüğüm şeyi dile getirmişsiniz. dilinize sağlık.

daha dün ağrı'dan bir arkadaşın babasına haber gönderdik tebrize gidip gelen varsa parça var mı bir sorsun diye. bildiğim kadarı ile van'dan günübirlik gidip gelen çok oluyormuş. van'dan birini bulsak ona da sordurtabilirdik.

proton resmi sitesine göre şu anda iran'da distributor yok. ama internette hızlıca aratınca 2008 yılında distributor olduğu, hatta çok iyi satış rakamları yakaladığı, 5.000 waja'nın tek seferde taksi olarak piyasaya girdiği gibi çeşitli haberler çıkıyor.

arabayla gidip gelme ve üzerindeki değişikliklerde sorun çıkacağını zannetmiyorum. parça getirmede ise yine bizim gümrük mevzuatı geçerli olur tahminimce, 430 euro üzerine (1.500 euro'ya kadar) %20 vergi alırlar, içinden 430 euro'yu düşerek. sınır kapısında gümrük beyanında bulunmanız gerekir faturaları ile. (posta ile malzeme getirmede sınır 75 euro, bizzat yanınızda getirmede 2 kategori var: hediyelik ve kişisel eşya. kişisel eşyada adetler belirli, üzerine çıkılamıyor. neler olduğu da belli, o listenin dışındakiler hediye amaçlı sayılıyor)

araba ile gitme işini ben de düşünüyorum. hatta burada akif hocama kaç günde gideriz diye teklif etmiştim. kısa süreli gidip gelecekseniz yedek parça ve tamir olayı olup olmadığını orada bizzat birilerine sorabilirseniz daha sonraki arabalı gidişe ben de waja'yla iştirak edebilirim.
    mahmutsamimert
  • Kullanıcı avatarı
    osmansenlik

gönderen osmansenlik » 11 Tem 2015 15:42

Biraz araştırdım, ilk aşamada arabayla gitmek pek mantıklı değil. Trafik çok kötü, kural kâide takmıyorlarmış. Arabamıza yazık olur. Gidip Görelim, oraları tanıyalım. Sonraki gidişlerde götürülebilir. Bir de TR plakayla gezmek iyi değil diyorlar.

İran sitelerine baktım 2. El Gen 2ye dört milyar civarı fiyat veriyorlar. Güzel ülkemin güzel vergileri işte...
  • Kullanıcı avatarı
    4G92P
    Moderatör
    Moderatör
    İsim Soyisim: Gökberk
    Yasınız: 24
    Arac: 416 Aeroback
    Meslek: Öğrenci
    kan grubu: AB Rh(+)
    Memleket: Adapazarı

gönderen 4G92P » 11 Tem 2015 16:28

Suriye karışmasaydı ben gidecektim, gidemeseydim de bazı parçaları getirtiyordum. O sırada mevzu oldu :)
    "1 saat yürüsem 5 km. bu sırada 2 sigara içsem 75 kuruş. 75 bölü 5 desek kilometrede 15 kuruş yakıyorum '' :D
  • Kullanıcı avatarı
    mahmutsamimert
    Katılımcı

gönderen mahmutsamimert » 11 Tem 2015 20:38

osmansenlik yazdı:Biraz araştırdım, ilk aşamada arabayla gitmek pek mantıklı değil. Trafik çok kötü, kural kâide takmıyorlarmış. Arabamıza yazık olur. Gidip Görelim, oraları tanıyalım. Sonraki gidişlerde götürülebilir. Bir de TR plakayla gezmek iyi değil diyorlar.

İran sitelerine baktım 2. El Gen 2ye dört milyar civarı fiyat veriyorlar. Güzel ülkemin güzel vergileri işte...

trafigin cok kotu oldugunu ben de duydum osman bey, kirmizi isik anlayisi yokmus.

dun biraz ulasim icin baktik, van'dan otobus de var tren de var. tren belli gunlerde. Hem tahran'a hem tebriz'e tren cok kolay. Otobus ise tebriz'e kadar degil, siniri gecince inip iran ici baska otobuse binmek gerekiyor. Tebriz daha avantajli olabilir dil acisindan, azeri turku cogu. Tahran ise belki daha cok parca bulmak acisindan avantajli olabilir ne de olsa baskent. Tabii giden ekipte farsca bilen varsa ya da orada bize eslik edebilecek bir azeri turku bulabilirsek tahran daha iyi.

Bir ekip oluşturalım denirse ben varim.
    mahmutsamimert
  • Aslan
    İsim Soyisim: Sabahattin aslan
    Arac: Proton 416 hb 1999model
    Meslek: Şoför
    kan grubu: A+rh
    Memleket: Van

gönderen Aslan » 12 Tem 2015 12:51

Ben vanlıyım bizim buralara her ay yüzlerce arabalarıyla gelen iranlı turistler var proton larla gelen var görürsem sorarım ama sınırda malesef bizim ülkemiz sıkıntı çıkarıyor arabanizla giderseniz yenileyip dönersiniz sıkıntı olmaz giden arkadaşlar var yerini söylersek getirtiririz. Abartmamak şartıyla getirecegin malzeme ye izin var
  • Kullanıcı avatarı
    osmansenlik

gönderen osmansenlik » 13 Tem 2015 12:13

mahmutsamimert yazdı:
    osmansenlik yazdı:Biraz araştırdım, ilk aşamada arabayla gitmek pek mantıklı değil. Trafik çok kötü, kural kâide takmıyorlarmış. Arabamıza yazık olur. Gidip Görelim, oraları tanıyalım. Sonraki gidişlerde götürülebilir. Bir de TR plakayla gezmek iyi değil diyorlar.

trafigin cok kotu oldugunu ben de duydum osman bey, kirmizi isik anlayisi yokmus.

dun biraz ulasim icin baktik, van'dan otobus de var tren de var. tren belli gunlerde. Hem tahran'a hem tebriz'e tren cok kolay. Otobus ise tebriz'e kadar degil, siniri gecince inip iran ici baska otobuse binmek gerekiyor. Tebriz daha avantajli olabilir dil acisindan, azeri turku cogu. Tahran ise belki daha cok parca bulmak acisindan avantajli olabilir ne de olsa baskent. Tabii giden ekipte farsca bilen varsa ya da orada bize eslik edebilecek bir azeri turku bulabilirsek tahran daha iyi.

Bir ekip oluşturalım denirse ben varim.

Tebriz değil de ben Kum ve Tahran'a gidecem. Azerilere de pek güvenmeyin diyorlar, Türklük muhabbeti üzerinden fena kazıklıyorlarmış. Tren kompartımanları nasıl acaba? Eğer iyiyse Tahrana kadar trenden iyi olur.
  • Kullanıcı avatarı
    osmansenlik

gönderen osmansenlik » 13 Tem 2015 12:16

Aslan yazdı:Ben vanlıyım bizim buralara her ay yüzlerce arabalarıyla gelen iranlı turistler var proton larla gelen var görürsem sorarım ama sınırda malesef bizim ülkemiz sıkıntı çıkarıyor arabanizla giderseniz yenileyip dönersiniz sıkıntı olmaz giden arkadaşlar var yerini söylersek getirtiririz. Abartmamak şartıyla getirecegin malzeme ye izin var

Yedek parça ve servis durumu iyiyse, burada döküntü pert bir Protonu alıp İranda sıfır yapıp getirebilirsiniz.
  • Kullanıcı avatarı
    mahmutsamimert
    Katılımcı

gönderen mahmutsamimert » 21 Tem 2015 13:23

merhaba,

iran'dan bazı parça satıcılarına e-mail atmıştım. bir tanesi cevap döndü, gen-2, wira (400 serisi) ve waja için her parçayı bulabiliriz diyor.

fiyat listesi istedim, çok fazla sayıda parça olduğu için hepsini ingilizce'ye çeviremezlermiş. liste yapıp gönderirsek fiyat verecek.

parça fiyatı sormak isteyen var ise bu başlık altında listeleyelim. ya da ben satıcının e-malini yazıyorum, isteyen ingilizce yazışıp sorabilir. (protonclub.org üyesiyim diye lütfen belirtelim)

t.faraji35@gmail.com
    mahmutsamimert
  • Kullanıcı avatarı
    MONSTER
    İsim Soyisim: MURAT DURMUŞ
    Yasınız: 26
    Arac: PROTON 416 GLXİ
    Meslek: İNSAN KAYNAKLARI
    Memleket: df

gönderen MONSTER » 21 Tem 2015 14:16

merhaba,
    99 model proton 416 1.6 sedan için sol 4'lü cam düğmesi, debriyaj seti ve elektrikli ayna ekleyebilir misiniz listeye.
    benim aynanın motorları ömrünü yitirmiş :( sadece motor bulamadım :(
    Derdi Dünya olanın; DÜNYA kadar derdi olur...
  • Kullanıcı avatarı
    ::ExtremE::
    İsim Soyisim: Veli EKİZ
    Arac: GEN 2
    Meslek: Ziraat Mühendisi
    kan grubu: A RH +
    Memleket: Konya

gönderen ::ExtremE:: » 27 Eyl 2015 01:42

Bu araçlar böyle İran'dan parça aratır işte adama =)
  • cimos
    Meraklı
    İsim Soyisim: süleyman atasoy
    Arac: proton
    Meslek: elektronik-elektrik teknikeri
    kan grubu: arh+
    Memleket: tekirdağ

gönderen cimos » 27 Eyl 2015 03:56

hayri diğer bütün arabaların parçasının hepsi türkiyede mevcutmu sen al bi toyota ben sana türkiyede olmayan 5-10 parçasını bulurum irandan değil japonyadan getirtirsiniz o zaman
  • Kullanıcı avatarı
    araydogdu
    Meraklı
    İsim Soyisim: A. Rıdvan
    Yasınız: 20
    Arac: Baba yadigarı Şahin
    Memleket: Ankara

gönderen araydogdu » 27 Eyl 2015 13:17

Usta git toyota al o zaman. Proton formunda işin ne?
  • Kullanıcı avatarı
    4G92P
    Moderatör
    Moderatör
    İsim Soyisim: Gökberk
    Yasınız: 24
    Arac: 416 Aeroback
    kan grubu: AB Rh(+)
    Memleket: Adapazarı

gönderen 4G92P » 27 Eyl 2015 18:29

Parça var da biz biraz cimriyiz..
    "10 liralık arabaya o kadar para masraf mı yapılır gibi.. "
    "1 saat yürüsem 5 km. bu sırada 2 sigara içsem 75 kuruş. 75 bölü 5 desek kilometrede 15 kuruş yakıyorum '' :D
  • cimos
    Meraklı
    İsim Soyisim: süleyman atasoy
    Arac: proton
    Meslek: elektronik-elektrik teknikeri
    kan grubu: arh+
    Memleket: tekirdağ

gönderen cimos » 28 Eyl 2015 01:10

Hayri kardeş 2002 clio nun beynini burda bulamadık araştırmaya ne hacet 2010 jettanın benzin enjektörünü burda bulamadık herkes arabaların neyi var neyi yok barındırmıyor artık. illaki de toyotanında olmayan parçası vardır. her nedense iş bizim arabaya gelince başka gökberkin de dediği gibi parça var belkide pahalı geliyor neden çünkü araba ucuz aslında senin 10 bin tl ye aldığın araba 17-18 bin tl parçalarıda ona göre.. ve satılmıyor diyorsun ben gen-2 yi alalı bir sene oldu ister inan ister inanma 3-4 kişi istedi çevremden hemde 2-3 bin daha fazla vererek yeterki araban temiz ve bakımlı olsun kendini göstersin.
  • Kullanıcı avatarı
    prademisyen
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: serdar akgün
    Yasınız: 37
    Arac: proton gen 2 facelift mediumline
    Memleket: malatya

gönderen prademisyen » 28 Eyl 2015 16:19

Beyler, bizi bu şekilde konuşturan otomobillerimiz değil bunu Türkiye pazarına ne ve hangi şekilde getirenlerdir. Reklamı yapılmayan, servis ağı genişlemeyen, yedek parça ağı olmayan ve tüm bu ve buna benzer işleyişin düzelmesi ve geliştirilmesi için hiçbir çaba harcamayanların günahını tüm asya halkı üstlense hepsine yazık olur.
    Proton'la iyi hisset. Feel good with Proton.
  • Kullanıcı avatarı
    mahmutsamimert
    Katılımcı

gönderen mahmutsamimert » 19 May 2016 18:06

daha evvel satış sitesi olmayan iran'daki bir firma ingilizce web sitesi hazırlamış. mail attım ama cevap yok türkiye'ye gönderim konusunda. adresleri belli, tahran'dalar. yolu düşen ya da tanıdığı giden varsa parça alınabilir. bazı parçalar ucuz.

http://iranproton.com/index.php?language=en
    mahmutsamimert
Cevapla 17 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir