Cevapla 2 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
Silindir Kapak Contası Yandı Dediler...
  • Kullanıcı avatarı
    akifdemir
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: Akif Demir
    Arac: Proton Gen2 2007 Low Line
    Meslek: Finans
    kan grubu: 0+
    Memleket: Sivas

Silindir Kapak Contası Yandı Dediler...

gönderen akifdemir » 02 Oca 2018 10:40

Arkadaşlar merhaba, Geçtiğimiz pazar günü akşamı İstanbul dan dönüşte aracımın gebzeye yakın yerde hararet ibresi 90 dereceyi geçerek sona dayandı, ben birazda kaloriferin soğumasıyla durumu farkettim fakat aracı o halde uzun süre kullanmadığımdan eminim. Aracımı hemen sağa çektim çalışmayı durdurdum (bu arada araçta sızıntı yoktu) soğuduktan sonra radyatör kapağını açtım yarım litre kadar su ekledim, suyu eklediğimde fokurdama başladı kısa sürdü ve bi yarım litre daha ekledim aynı olaylar olduktan sonra radyatörü kapattım, bu arada hararet göstergesi 90 a inmeye başlamıştı, ben beklerken iki arkadaş acil yol yardımcı olduklarını araç arızasını halledip gebzeye dükkanlarına dönerken bana rastladıklarını söyleyerek araca ilk baktıklarında "termostat kapatmış alt hortum sıcak üst hortum soğuk çünkü" dediler, çekelim aracı termostatı boşaltıp seni gönderelim dediler aksi takdirde motora zarar verirsin dediler, yakıt karşılığında halatla aracımı 20 km uzaktaki yerlerine çektiler, alt hortum sökülüp boşaltıldı, gittiğimizde orda olan bi usta conta yakmış olabilir kontrol edelim diyerek bujilerden birini çıkarıp marşa bastırdı ve su geldiğini conta yaktığını söyledi, ertesi gün fiyat çıkarılıp haber verilecekti ve aracımı orada bırakarak ben otobüsle ben düzceye evime geldim. Ertesi gün öğlen saatlerinde arandım ve contada ciddi durum olmadığı ufak kaçırma olduğu bununda iyi bir şekilde tamir edildiği, soğutma sisteminde tıkanıklıklar olduğu bunların da giderildiği aracın kontrol edilip bir sorunu kalmadığı söylenildi ve ben aynı günün akşamı aracımın yanına giderek 750 tl masraf ödeyerek aracımı teslim aldım. Bitmedi tekrar evime doğru yolda iken, şehir içinde 90 derece olan hararet ibresi otobanda 60-70 derece arasına indi ve kaloriferler soğumaya başladı, hemen aradım ustayı ve durumu izah ettim, usta normal dedi ilerleyen zamanda düzelir dedi fakat bugün ikinci gün durum halen aynı. Konu ile ilgili bilgisi olan yardımcı olabilirmi?
    Protonunu Seven Dikenine Katlanır
  • Kullanıcı avatarı
    4G92P
    Moderatör
    Moderatör
    İsim Soyisim: Gökberk
    Yasınız: 24
    Arac: 416 Aeroback
    Meslek: Öğrenci
    kan grubu: AB Rh(+)
    Memleket: Adapazarı

Re: Silindir Kapak Contası Yandı Dediler...

gönderen 4G92P » 02 Oca 2018 19:56

Merhaba Akif hocam. Öncelikle geçmiş olsun. Denize düşen yılana sarılır siz de sarılmışsınız anlattıklarınıza bakınca.
    Yanınıza gelip de ilk söylediği yani termostatın bozulmuş olması çok olası bir durum ve söküp gideceğiniz yere kadar sizi götürürdü.
    Sökünce aracınız doğru calısma sıcaklıgına ulasamayacak fazla yakacak, kalorifer ısıtmayacaktı.
    Kısaca aracınızdaki termostatı sökmüşler ve takmamışlar. Hararetin düşük olmasının sebebi bu.
    Conta eğer kaçırdıysa yenisi ile değiştirilir, tamir edilmez. Öyle bir imkan yok çünkü. İçiniz rahat etsin isterseniz Adapazarı'nda Kahramanlar oto Ufuk Kahraman var. Oraya da kontrol ettirebilirsiniz.
    "1 saat yürüsem 5 km. bu sırada 2 sigara içsem 75 kuruş. 75 bölü 5 desek kilometrede 15 kuruş yakıyorum '' :D
Cevapla 2 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir