Cevapla 21 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
gen 2 geç çalışma sorunu
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: tural iman
    Arac: gen 2 highline
    Meslek: öğretmen
    Memleket: bursa

gen 2 geç çalışma sorunu

gönderen TURAL » 20 Eki 2015 17:16

herkese merhabalar
    arabam geç çalışıyor, marşa basıyorum 5-6 saniye de çalışıyor, genellikle de gaz vermeden marş almıyor, ben ilkin bujilerden şüphelendim, belki buji kabloları ve bobin de bozuk olabilir diye düşündüm, ama onlar uzak ihtimal, tamirci de öyle dedi
    tavsiye üzerine bi tamirciye gittim benzin pompasından ve boğaz kelebeğinden olabilir dedi ama ben bunlardan çok anlamam sen şu ustaya git dedi, gittim dediği ustaya dedim marş geç alıyo, siboplardan diye yapıştırdı kafadan, geç çalışmanın siboplardan olabileceğini de hiç duymamıştım, araba lpgli mi dedi, evet deyince yapıştır gitsin siboplar diye :tytderytr:
    tabi ben hazırlıksız gitmemiştim, semavi hocadan aldığım obd2 adaptörle okuduğum hataları gösterdim, motora oksijen girişi ve benzin pompasını söylüyo hep, hmm o zaman benzin pompasıdır dedi, Allah işini çok bilen! ustaların eline düşürmesin, parça gerekmezse 500-600e yaparım diyo sibopları, gel de küfretme

şimdi gelelim sorularıma;
    benimle aynı sorunu yaşayanlar var mı? nasıl bir çözüm düşünülebilir?
    bursada proton ustası önerebilecek olan var mı? çok makbule geçer
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

Re: gen 2 geç çalışma sorunu

gönderen TURAL » 20 Eki 2015 18:20

yok hocam araştırmadan soruşturmadan gitmem pek tamirciye, hele ki buradaki tamircilere

boschun hangi benzin pompası bizim arabalara olurki? internette şu çıkıyor aratınca;
    http://www.sanalpazar.com/Proton-Gen2-B ... sp28921085

özelliklerini yazmamışlar ama işimi görecekse bu uygun fiyatı
  • Kullanıcı avatarı
    araydogdu
    Meraklı
    İsim Soyisim: A. Rıdvan
    Yasınız: 20
    Arac: Baba yadigarı Şahin
    Meslek: Öğrenci
    Memleket: Ankara

gönderen araydogdu » 20 Eki 2015 21:50

Hocam benimde aynı sorunum vardı önceki aracımda. Mars motorunun içini temizletip kömürlerini yeniledim. Sorun düzeldi.
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 20 Eki 2015 21:59

P0341 Kam Mili Yer Sensör Devre Sınırı / Performansı(SensörA Devre1) Hava Girdap Aralığı Fazla - Sensör Kendisi Hatalı - Proğram
    P0171 Sistem Çok Zayıf (Bank 1) içeri giren hava miktar arızası - yakıt basınçı arızası - pompa - enjektör - depo hava alma valfi
    P0131 O2 Sensör Sensörü Düşük Voltaj (Bank1 Sensör1) bank 1 devresinde kısa devre- bank1 sensörü ME- program
    P0137 O2 Sensör Devresi Düşük Voltaj (Bank1 Sensör2) bank 1 devresinde kısa devre- bank1 sensörü ME- Tesisat
    P0170 Yakıt Ayar Arızası (Bank 1 ) içeri giren hava miktar arızası - yakıt basınçı arızası - pompa - enjektör - depo hava alma valfi

verdiği hatalar bunlar arabanın, tamirciye bunları gösterince sibop lafını unuttu :111:
    siz ne diyosunuz bu hatalara

marş motoru pek de aklıma gelmedi aslında, rölantide sorun var marştan sonrada
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 21 Eki 2015 10:19

valla hocam burdakiler ölçmeyi bile yapamayabilirler, iznikte yaşıyorum ben, ustayı mumla arıyoruz, benzin pompaları bu kadar kolay uydurulabilen şeylerse, ben gideyim söktüreyim bakayım, burdaki parçacılardan boschun falan alır taktırırım
    elim yatkındır onda sorun yok da, elimde yeterli alet edevat yok, geçen bujiyi değiştireyim dedim, açtım motorun muhafaza kapağını falan, meret de zor açılıyo, kapağın üstüne kule gergisi denk geliyo, neyse açtım buji kablosunu söktüm, bir de ne göreyim bizim bujilerin etrafında dar bir yuva var boru gibi, bendeki anahtarlar oraya girmiyo, geri topladım mecbur
    bu arada senin araba neydi, benimki gen 2, aynı yerdemidir benzin pompası
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 21 Eki 2015 10:54

kapak dediğim, cam pro yazan plastik kapak var ya motorun üstünde, işte o, birde onun altında ufak bi plastik kapak daha var onda da cam pro yazıyor, ikisini sökmek gerekiyor
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 22 Eki 2015 17:15

hgungor5202 hocamdan başka yorum yapan olmamış ama ben sorularıma devam edeyim, hgungor5202 çok teşekkür ederim bu arada yardımların için

servisi aradım, benzin pompası parça 800 lira işçilik 100 liraymış, ne dersiniz fiyat iyi mi, tamir de olabilir dediler, boğaz kelebeğini de 50 liraya temizliyolarmış, onun fiyatı uygunmuş, biraz pahalı ama sorunumu çözecekse servise gitmek de mantıklı geldi aslında
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 22 Eki 2015 17:29

evet bizim arabaların şamandırayla beraber oluyomuş, aslında gösterge de pek sağlıklı değil, değişmesi iyi olabilir, tamiri mümkün olabilir o zaman 800 liralık fiyat çıkmaz dediler, 800 lira da çok gelmedi aslında orijinal parçaya, ergin otoyu aradım 450 lira fiyat verdi malezya üretimi muadil parçaya, şamandırayla birlikte oluyo dedi, ha belki bozuk bile değildir pompa
  • Kullanıcı avatarı
    araydogdu
    Meraklı

gönderen araydogdu » 22 Eki 2015 20:31

Hocam ulumoddan servisten uzak durun. Çok basit bişey çok büyüdü gerçekten. Nerede ikamet ediyorsunuz? Whatsapp grubumuza katılın ordan yardımcı olalım
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 22 Eki 2015 22:21

bursa iznikteyim, bütün mesele de bu ya, iznikte adam gibi usta bulmak dert, parça da bulunmaz pek, geçen tüpe baktırayım dedim,bu markaya ben bişey yapamam bursaya gitmen gerek diyolar
    En son TURAL tarafından 29 Ara 2015 10:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 22 Eki 2015 22:24

ya aslında bursada hatta yalovada falan usta önerseniz o da olabilir
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 24 Eki 2015 17:46

dün başka bi ustaya gittim, bi öğretmen arkadaşın ustası, adama durumu anlattım, denedi çat diye çalıştı gaz vermeden, 10 kere denedi 10 kere çalıştı, havalar soğuyunca daha iyi olmaya başlamıştı zaten ama 1 kere yapmazmı, gıcık oldum :) şimdilik rafa kaldırdım bu meseleyi, iyice sorun yapmaya başlarsa artık baktırırım
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 24 Eki 2015 23:28

mesele şu ki, soğukta daha iyi araba, sıcakta daha zor çalışıyo sanki, soğukta hava yoğunlaşıyo ya, motor daha rahat soluk alıyo belkide, ben de salladım şimdilik, madem ona masraf yapmıcam lastikleri değiştireyim ön takım falan yaptırayım diyorum bende
  • phallchatha
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: dündar çetin
    Arac: proton gen2
    Meslek: tekniker
    kan grubu: a+

gönderen phallchatha » 28 Eki 2015 04:57

tural hocam bende bursa gürsudayım, otosansitte proton özel servisi var ama pek anladıklarını sanmıyorum... klima ile ilgili sıkıntım vardı farklı zamanlarda aynı sıkıntıyı aynı işyerinin 2 farklı ustasına gösterdiğimde 2 side farklı şeyler söyledi, birinde aracım çukurlara girince ses çıkarıyor diye gitmiştim bunda ses yok sıkıntı yok dediler klimayıda göstermiştim, 2.ci gittiğimde motor arıza ışığı yanıyordu neden yanıyor dedim, bir sürü şey söyledi, yok samanlıkta iğne aramaya benzer aracı 1 gün bırak tarzında kelime yaptılar, dedim kalsın. İnsan bi makinaya bilgisayara takalım der, ya adamlarda bilgisayarlı arıza okuma cihazı yok yada anlamıyorlar, yani anlıcağın öyle sağlam usta bulursan haber ver , Akyıldız proton servisi hakkında yorum yapamıcam iyi yada kötü..

bide obd cihazını nereye taktın bende aldım bi tane şöfor koltuğunun altında onu takacak bi yer yok , yolcu koltuğu tarafındamı?
  • phallchatha
    Sessiz
    Sessiz
    İsim Soyisim: dündar çetin
    Arac: proton gen2
    Meslek: tekniker
    kan grubu: a+

gönderen phallchatha » 28 Eki 2015 04:57

tural hocam bende bursa gürsudayım, otosansitte proton özel servisi var ama pek anladıklarını sanmıyorum... klima ile ilgili sıkıntım vardı farklı zamanlarda aynı sıkıntıyı aynı işyerinin 2 farklı ustasına gösterdiğimde 2 side farklı şeyler söyledi, birinde aracım çukurlara girince ses çıkarıyor diye gitmiştim bunda ses yok sıkıntı yok dediler klimayıda göstermiştim, 2.ci gittiğimde motor arıza ışığı yanıyordu neden yanıyor dedim, bir sürü şey söyledi, yok samanlıkta iğne aramaya benzer aracı 1 gün bırak tarzında kelime yaptılar, dedim kalsın. İnsan bi makinaya bilgisayara takalım der, ya adamlarda bilgisayarlı arıza okuma cihazı yok yada anlamıyorlar, yani anlıcağın öyle sağlam usta bulursan haber ver , Akyıldız proton servisi hakkında yorum yapamıcam iyi yada kötü..

bide obd cihazını nereye taktın bende aldım bi tane şöfor koltuğunun altında onu takacak bi yer yok , yolcu koltuğu tarafındamı?
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 28 Eki 2015 17:07

valla hocam ben de bulamadım daha usta bursada, şimdilik olduğu gibi kullanıyorum arabayı, obd cihazının girişi yolcu tarafında, sağda kenarda, torpidonun hemen arkasında çamurluk tarafında kenarda, ben telefonu alttan tutup foto video çektim öyle buldum
    usta meselesinde de, sorma ya bi değişik bazıları, geçen parça için istanbuldan bi parçacıyı aradım, daha önceden malzeme almıştım adamdan n11den, benzin pompası fiyatı istedim, eleman arabadaki problemi sordu anlattım, hata kodlarını falan söyledim, burdaki ustalardan daha mantıklı şeyler söyledi, debimetreden ve oksijen sensöründen olabilir, onlara bi bakmamı temizlememi söyledi, boşuna parça satmak istemem, para yabancılara akmasın dedi, helal olsun dedim aqw
  • Kullanıcı avatarı
    araydogdu
    Meraklı

gönderen araydogdu » 28 Eki 2015 18:05

Abi 2 tane oksijen sensörü var. Biri hemen kaputu açınca karşında, motor bloğunun üzerinde. Diğeri motorun altında egzoz un üzerinde. Bende O2 sensör hatası alıyodum balata spreyiyle ikisinide temizleyince düzeldi
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 28 Eki 2015 19:31

alttaki zor yerde mi, ben de temizleteyim, bendeki hataların hep oksijen hatası
  • Kullanıcı avatarı
    araydogdu
    Meraklı

gönderen araydogdu » 29 Eki 2015 01:20

Lifte kaldırmak gerekiyor abi, benzin istasyonlarının yağ değiştirme bölümlerindede ulaşabilirsin. Daha önce sökülmemişse sökmesi takması sıkıntı biraz, şimdiden söyleyim :)
  • Ali ÇOBAN
    İsim Soyisim: Ali ÇOBAN
    Arac: Proton Gen2
    Meslek: Hemşir
    Memleket: KONYA

gönderen Ali ÇOBAN » 28 Şub 2016 17:34

Ii günler hocam sorunu çözebildiniz mi acaba bendede gen 2 var arada bir geç çalışma sorunu yapıyor bijileri felan değiştirdim ama fayda etmedi tavsiyeniz varsa sevinirim
  • TURAL
    Sessiz
    Sessiz

gönderen TURAL » 26 Şub 2018 17:30

konuyu açalı 2 seneyi geçmiş ve ben sorunu daha yeni çözdüm, geçenlerde tesadüfen forumdaki bi konuya denk geldim, tamamen aynı sorunu anlatıyodu, ordan bakarak benzin basınç regülatörünü değiştirdim, geç çalışma sorunu bitti, parçann fiyatı 75 tl markası bosch

sorunu çözene kadar en az 1500 lira harcadım boşuna, artık vazgeçmiştim ki o konuyu gördüm ve sorun çözüldü, sorunu çözmemi sağlayan konu şu;

viewtopic.php?f=19&t=2052&view=next
Cevapla 21 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir